A tavalyi volt a valaha mért legforróbb év a bolygón, és szakértők szerint idén még magasabbra kúszhat a hőmérő higanyszála. Úgy vélik azonban, hogy óvatos optimizmusra is okot adhatnak a következő hónapok: az előrejelzések szerint idén tetőzhet a globális szén-dioxid-kibocsátás, és elindulhatunk végre egy lefelé tartó pályán, ahol a tiszta technológiák és az energiaforrások nem pazarló felhasználása reményt adhat arra, hogy a globális klímakatasztrófát megelőzzük.
A tudatos környezetkímélő hozzáállás, a fogyasztás és a termelés átalakítása, valamint a folyamatos technológiai fejlődés nagy szerepet játszik abban, hogy megőrizhessük a bolygónkat és úgy adhassuk át a következő generációknak, hogy ők is élvezhessék gyümölcseit. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogyan lehetséges ennek elérése az összekapcsolt technológiák segítségével.
Londonnyi energiát takarítanak meg az intelligens energiahálózatok világszerte
Az IoT-szenzorokat és kommunikációs technológiát használó, intelligens hálózatok nagyban optimalizálhatják az energiaelosztást és az energiafogyasztást. Az okosvárosokkal foglalkozó Juniper Research elemzői szerint az okosváros-projektekre szánt összegek globálisan a 2021-ben mért 35 milliárd dollárról 2026-ra 70 milliárd dollárra növekedhetnek, ennek oroszlánrészét pedig az elektromos hálózatok okosítása jelenti majd. Az elemzők szerint a befektetés mindenesetre busásan megtérül majd.
2026-ra több mint ezer terawattórányi megtakarított energiával számolnak, ez a mennyiség például elegendő lenne arra, hogy öt évig árammal lássák el Londont és környékét.
Okosépületek, intelligens spórolás
Ezek az intelligens épületek pedig képesek a teljes áramfogyasztást 10–20 százalékkal is csökkenteni, miközben a világítás optimalizálásával a hagyományos izzókhoz és világítási struktúrákhoz képest 35–40 százalékot is képesek spórolni az energiaigényen. Ráadásul a beltéri levegőminőség és a szellőztetés javításával még a munkatársak produktivitását is lehetséges növelni – a számítások szerint 8–11 százalékkal.
Precíziós mezőgazdaság és környezeti paraméterek monitorozása
A szenzorokkal és a drónokkal összekapcsolt rendszerek jól bevethetőek a mezőgazdasági gyakorlatok optimalizálására és az úgynevezett precíziós mezőgazdaság kiépítésére is. Ez többek között azt jelenti, hogy a talaj állapotát, az időjárás változásait vagy éppen a termények egészségét figyelik szenzorokkal a nap huszonnégy órájában, és szükség szerint adagolják a megfelelő mennyiségű vizet, műtrágyát vagy rovarirtót. Ezzel a gazdák jelentősen csökkenthetik a károkat, a keletkező hulladék mennyiségét, egyúttal energiát spórolnak – vagyis csökkentik a mezőgazdaság környezetterhelését.
Sőt, a levegő, a víz és a talaj minőségének monitorozása nem csupán mezőgazdasági, hanem környezetvédelmi okokból is hasznunkra válhat. Ezekkel az adatokkal azonosíthatóak a környezetszennyezés forrásai, nyomon követhetőek az ökoszisztémákban bekövetkező változások és időszerű válaszokat lehet adni a klímát nagyban veszélyeztető katasztrófákra, például az erdőtüzekre.