Fél éven át fosztogatott a kórházi szarka! Dühöngő férfira lőttek a kommandósok a pszichiátrián. Többször megfenyegette a kórház nővérét a beteg. Felgyújtotta ágyát egy páciens. Ez csupán néhány főcím az elmúlt évek magyarországi híradásaiból, amikor bűncselekmény történt egy kórházban.
Magyarországon minden évben több száz rendőri eljárás folyik a kórházi lopások miatt, de a valós szám még ennél is magasabb lehet, az esetek egy részét ugyanis sosem jelentik. Gyakori a zsebtolvajlás, a kint hagyott értékek elcsenése, de még az öltözőszekrényt vagy étel automatákat is feltörik. Általában a legnagyobb károsult maga az intézmény: gyógyszereknek, fecskendőknek, sőt olykor még sztetoszkópnak és több százezer forint értékű endoszkópoknak is lába kél.
Nincs ez másképp másutt, így Németországban sem. „Átlagosan havi egyszer hívnunk kell a rendőrséget. Időről időre fizikai támadások érik a munkatársainkat!” – panaszkodik Thorsten Stolpe, a freiburgi Regionális Egyházi Kórházak Szövetségének (RKK) technikai igazgatója is. Mint mondja a lopások száma náluk is emelkedőben van, a német lapok pedig olyan eseteket tártak fel, mikor méregdrága diagnosztikai eszközöket, ultrahangot, monitorokat is elloptak.
Szerencsére a Bosch ezekre a kihívásokra is megoldást kínál: a céggel együttműködve a freiburgi intézmények igazi úttörőként mindenki másnál több biztonsági berendezést telepítettek a kórházakba.
Egyházi intézményről lévén szó, a Páli Szent Vince Irgalmasrend önkéntes nővérei besegítenek a munkába, amit a páciensek is nagyra értékelnek.
Viszont ez még koránt sem tart vissza attól mindenkit, hogy megszegje a tízparancsolatot. A recepciónál ezért 360 fokban egy kamera figyel a nap 24 órájában.
A mennyezetre AVENAR 4000-es tűzjelző rendszert telepítettek, amely kettős módszerrel, a hőmérsékletváltozást és a füstöt is érzékelve már a legelső fázisban, a lángok fellobbanásánál jelzi a veszélyt. A tűzbiztonságra különösen nagy hangsúlyt fektettek, a kórházakban összesen 8000 tűz – és vészjelzőt helyeztek el. Szó szerint nincs olyan sarok az épületekben, ahol ne lenne egy.
Arra is figyeltek, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban kiüríthetőek legyen a hely, még a mozgásukban korlátozott betegek számára is. A betörések kivédéséért a Bosch MAP 5000-es behatolás gátló család felel: ilyen őrzi a fő gyógyszertárat is.
Thorsten Stolpe elmondása alapján a biztonságukra öt év alatt 1,56 millió eurót (kb. 515 millió forintot) költöttek, de a folyamatnak még mindig nem értek a végére. A Bosch segítségével további fejlesztéseket terveznek a biztonsági kamerák, a hozzáférés-biztonság és a betörések, lopások vészjelzésének terén. A kórházi szarkákat, dühöngő betegeket ugyan ezek önmagukban nem fékezik meg, de rengeteget segítenek, hogy létezésükkel megelőzzék, illetve minél gyorsabban észleljék és kivédjék a bajt.