Skip to main content
 

A fékberendezés minden kétséget kizáróan kategóriától függetlenül a járművek legfontosabb részegysége. Meghibásodása katasztrofális következményeket hoz magával a legkisebb sebesség mellett is. Pontosan ezért különösen nagy a jelentősége a Bosch legújabb járműipari fejlesztésének.

A Brake-by-wire kifejezés ismerős lehet az autóiparban, vagy a motorsportok világában otthonosan mozgó olvasóinknak. Ez egy olyan fékvezérlést takar, amely mechanikus kapcsolat nélkül működteti az üzemi féket. Az ilyen fékberendezés elektrohidraulikus, vagy teljesen elektronikus működtetést takar. Eddig ezek leginkább speciális munkagépekben, versenyautókban voltak jelen, a Bosch mérnökei azonban most azon dolgoznak, hogy a közúti járművekben is meghonosodjanak.

Lelkes mérnökök egész csapata dolgozik azon, hogy a jövő autói még biztonságosabbak legyenek. A sok projekt közül az egyik ilyen az elektronikusan vezérelt fékrendszer is

Lelkes mérnökök egész csapata dolgozik azon, hogy a jövő autói még biztonságosabbak legyenek. A sok projekt közül az egyik ilyen az elektronikusan vezérelt fékrendszer is

A biztonság a legfontosabb

Az iparági előírások szerint az üzemi fékberendezésnek úgy kell működnie, hogy a rásegítés meghibásodása esetén is működőképes maradjon. Éppen ezért volt eddig mechanikus kapcsolat, vagyis a fékpedáltól a fékerő a hidraulikus rásegítés nélkül is eljutott a fékbetétekig. Ez azonban sok alkatrészt, csövet, összességében tömeget jelent egy személyautó esetében is. Az elektrohidraulikus megoldásnak köszönhetően jó néhány alkatrész és még nagyobb tömeg megspórolható. Ugyanakkor a rendszernek továbbra is redundánsnak kell maradnia. Vagyis meghibásodás, akár áramtalanítás után is működőképesnek kell lennie. Ezt a Bosch szakemberei szintén tudták, akik találtak is megoldást. Biztonsági áramkörnek az elektronikus menetstabilizáló (ESP) rendszer vezérlését használják, vagyis az üzemi fékkör meghibásodása esetén belép az ESP-t működtető mechanizmus. Fontos, hogy a rendszer fordítva is működőképes, vagyis az ESP meghibásodása esetén az üzemi fék hálózatán is képes a fedélzeti rendszer a jármű stabilizálására.

Kisebb, könnyebb…
… és egyszerűbb beépíteni is

A fejlesztési fékút vége

Eddig ez csupán egy elmélet, de hogyan működik a gyakorlatban? A legfontosabb, hogy a járművezető semmit sem vesz észre, amikor rálép a fékpedálra. Ekkor nem hidraulikus nyomást generál a lábával, hanem az elektronikus gázpedálhoz hasonló fékpedál segítségével egy jelet küld a vezérlőszámítógépnek. Az pedig ez után már minden továbbit intéz ahogy korábban a mechanikus, vagy elektromechanikus fékerőelosztó is tette.

A fejlesztési fékút vége

Ez így elmondva sokkal egyszerűbbnek tűnik, de vajon működik a gyakorlatban? Mérnökeink nemrég már közúti forgalomban tesztelték az új fékberendezést. Abstatt-tól (a németországi fejlesztőközponttól) egészen Arjeplogig (Svédország) a Bosch téli tesztközpontjáig autóztak hibamentesen. Ez 3300 kilométert jelent különböző éghajlati zónákon keresztül. A tesztek ott folytatódnak tovább, a Bosch pedig az elektrohidraulikus fékrendszer mellett elektromechanikus megoldáson, sőt úgynevezett steer by wire innováción is dolgozik. Ez utóbbi a kormányzást egyszerűsítheti tovább, közelebb hozva a járművek irányíthatóságának új korszakát.

A fejlesztési fékút vége

Gyakorlati előnyök

De miért jó mindez? Nos, például azért, mert így a járművek tűzfalára nem szükséges elhelyezni a fékberendezés alkatrészeit. Azok egy része akár el is hagyható, másokat pedig a jármű egyéb pontjaira is rögzíthetik a mérnökök. Ez a tervezési szabadság mellett biztonsági szempontból is előnyös. A Bosch úgy számol, hogy már 2025-ben kereskedelmi forgalomba helyezi az új fékrendszer komponenseit. Sok gyártó adott már előzetes rendelést az újdonságra, 2030-ra pedig világszerte 5,5 millió jármű lesz majd brake-by-wire fékrendszerrel szerelve a becslések szerint.

A járműveket tervező mérnökök új utakra léphetnek, hiszen jóval kevesebb kötöttségnek kell megfelelniük
2030-ra már 5,5 millió jármű fékezhet így

Tovább tesztelik

Addig azonban sok a mostanihoz hasonló közúti próba vár még a mérnökökre és talán még több olyan teszt, amit zárt pályán kell elvégezniük. A mostani Hamburgot, Koppenhágát és Stockholmot is érintő útvonalhoz a Boschnak kérelmeznie kellett a tesztjármű közúti használati engedélyét az érintett országokban. Ehhez pedig egy átfogó és kiterjedt biztonsági koncepcióra, valamint dokumentációra volt szükség.

A koncepció működőképességét ezzel be is bizonyították, a további tesztek már sokkal inkább a működés finomításáról szólnak majd. Ki tudja, talán, ha legközelebb hírt adnak magukról, azt is elárulják majd, hogy melyik járműbe kerülhet be elsőként. Az biztos, hogy ez a modell a Mercedes-Benz S-osztályához, a BMW 750-hez, vagy a Volvo 244-hez hasonlóan örökre beírja magát az autózás történelemkönyvébe.

Iratkozz fel hírlevelünkre!