Skip to main content
 

Csodák márpedig nincsenek, tartja a mondás. Nos, ebben biztosan nem hittek a maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft. vezetői, amikor a Budapesti Fejlesztési Központ segítségével létrehozták az „MrP series support team” elnevezésű támogató csapatot. Az új szervezeti egység közel 200 000 eurót spórolt meg a kormányműveket gyártó telephelyünknek tavaly.

A magyarországi Bosch csoport maklári telephelyén személy- és haszongépjárművek kormányrendszereit, illetve azok alkatrészeit gyártják. Ahogy minden termeléssel foglalkozó üzemben, itt is előfordult korábban, hogy műszaki problémák miatt selejtes termékek készültek. Ezeket a minőségbiztosítási folyamatok rendre kiszűrték, ugyanakkor jelentős költsége volt a gyárnak ezek miatt.
A kormányművek és azok alkatrészei rengeteget fejlődtek az elmúlt évtizedekben.  A vezetéstámogató rendszerek működéséhez elengedhetetlenek a pontos technikai megoldások.

A kormányműveket gyártó maklári telephelyünkön egészen új szemlélet szerint közelítették meg a problémát és ez jó döntésnek bizonyult

A kormányműveket gyártó maklári telephelyünkön egészen új szemlélet szerint közelítették meg a problémát és ez jó döntésnek bizonyult

Helyben segítenek a mérnökök

A gyártási folyamatok nagyon összetettek így amennyiben a mérnököknek és a cég vezetésének támogatásra vagy tapasztalatcserére volt szüksége, azt jellemzően távolról, a Budapesti Fejlesztési Központból valósították meg a fejlesztőmérnökök. Ez bonyolulttá és helyenként lassúvá tette a folyamatot, így a maklári üzem és a fejlesztési központ vezetői néhány éve újszerű megközelítést alkalmaznak a problémák kezelésére.
Mivel a gyártósorokat, vagy alkatrészeket nem lehet Budapestre szállítani, ezért úgy döntöttek, a mérnököket viszik közelebb a gyártáshoz.

A Bosch a gyártás támogatására is kiemelt figyelmet fordít

A Bosch a gyártás támogatására is kiemelt figyelmet fordít

A Bosch Budapesti Fejlesztési Központban dolgozó fejlesztőmérnökök felelőssége, hogy a vevői és belsős követelmények figyelembevételével szériagyártásra alkalmas termékeket valósítsanak meg. Azonban nemcsak a termék fejlesztésénél, hanem annak gyártása során is szükség van a támogatásra, hiszen a Boschnál a fejlesztés gyakorlatilag a termék teljes életútját kíséri végig.

A korábbi gyakorlat az volt, hogy a fejlesztőmérnökök a gyártás beindulása után a következő fejlesztési projektekre koncentráltak. Így bár nyújtottak támogatást, nem ez volt a prioritás, hanem egy következő projekt.
A szervezeti kapcsolatfelvétel, a probléma felvázolása, az adatgyűjtés mind-mind időveszteséget jelentett. Sőt, előfordult, hogy már annak meghatározása is időt vett igénybe, hogy a korábbi fejlesztői csapat melyik tagja tud segíteni. Így szükségtelenül bonyolult volt a „Go to Gemba” megvalósítása (ez azt javasolja, hogy a vezetők és a szakemberek menjenek oda, ahol a valós munka folyik, közvetlenül figyeljék és értsék meg a folyamatokat). Erre a problémára jelentett megoldást a 2023-ben létrehozott új szervezeti egység.

Helyben segítenek a mérnökök

Elhatározás, megvalósítás, megtakarítás

A 2022-ben megfogalmazott igény 2023-ban körvonalazódott és öltött testet. Akkor két fejlesztőmérnök kezdte meg a munkát Makláron. Mára már négy szakember dolgozik a projektben, idén pedig várhatóan ötre nő a létszámuk.

Ők tulajdonképpen egy csapatot alkotnak a csapatban. Fejlesztőként közvetlenül a gyártás mellett dolgoznak, így első kézből kapnak információt a problémáról. Sőt, nem is csak a problémákról, hiszen ezekben a projektekben sok a változó. Akár beszállítói, akár vevői oldalról felmerülhetnek olyan tényezők, amelyeket a gyártás területén is le kell követni.

Elhatározás, megvalósítás, megtakarítás

A mérnöki munka a gyártás területén is komoly kompetenciát igényel. A program egyik tapasztalata éppen az, hogy a mérnökök számára a gyárakban felmerülő kihívások legalább annyira vonzók, mint a fejlesztés során meglévők. Olyan értékes gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek, amit a fejlesztési központ falai között nem.

Ráadásul a fejlesztés és a gyártás más életritmusban működnek. Utóbbinál az esti, vagy hétvégi probléma is komoly költségekkel jár, míg a fejlesztési oldalon a tervszerű működéssel kisebb az időnyomás

Fontos hozadék az is, hogy így a fejlesztési szervezet is jobban megérti a gyártási folyamatot. Ez egyben azt is jelenti, hogy már a tervezés során jobban tudnak készülni az adott termék jövedelmezősége kapcsán. Az első teljes év, vagyis a 2024-es év bebizonyította, hogy a projekt sikeres volt Makláron, hiszen közel 200 000 eurót spórolt meg a gyár a selejtek számának drasztikus csökkentésével.

Elhatározás, megvalósítás, megtakarítás

Támogatás több oldalról is

A jelenleg négy fős fejlesztési csapat legfontosabb feladata a már gyártásban lévő termékek támogatása. Itt elsősorban a költségek csökkentésére fókuszálnak, hiszen a selejtek számának minimalizálása hatékonyan növeli a pénzügyi eredményességet.

A programnak azonban van egy másik fontos fókuszpontja is. A fejlesztési hatékonyság és a fejlesztési költségek aránya jelenleg az egyik legnagyobb kihívást jelentő mérőszám a Bosch csoporton belül.

Bár a csapat diszciplináris irányítása Maklárhoz tartozik, célmeghatározásukat a budapesti szervezet koordinálja. Szakmailag tehát a Budapesti Fejlesztési Központhoz tartoznak, de a projekt során integrálták őket a gyári szervezti felépítésbe.

Ha a termelés zavartalunk folyik, a mérnökcsapatnak akkor is van tennivalója, hiszen a maklári gyár soha nem pihen

Ha a termelés zavartalunk folyik, a mérnökcsapatnak akkor is van tennivalója, hiszen a maklári gyár soha nem pihen

Noha a mérnökök jellemzően a hét minden napján Makláron dolgoznak, alkalmanként otthonról is végezhetik feladataikat. Kétheti rendszerességgel Budapestről is támogatást nyújtanak, erősítve ezzel a fejlesztési központtal kialakított szoros együttműködést. Ez a hibrid rendszer nemcsak rugalmas, hanem változatos és sokszínű munkavégzést tesz lehetővé.

Folyamatos fejlődés

A projekt első mérnöke 2023 júniusában állt munkába és jelenleg még négy kollégából áll a csapat. Szeptembertől várhatóan csatlakozik egy ötödik tag

Az adott termék gyártásának beindítása, illetve az akut problémák kezelése után sem maradnak munka nélkül az „MrP series support team” tagjai. Támogatásuk folyamatos, nemcsak egy adott, hanem szinte minden gyártásban lévő termékhez. Mindig van feladat függetlenül attól, hogy a gyártósor teljes kapacitással üzemel-e vagy sem.

A csapat joggal büszke az elért eredményekre

A csapat joggal büszke az elért eredményekre

A magas szintű gépészeti ismeretekkel rendelkező tagokat úgy választották ki a projekt megálmodói, hogy motivált és csapatban dolgozni tudó kollégák működjenek együtt. A terület annyira speciális, hogy külsős mérnököt nem is lehetett volna rögtön ide delegálni. A kollegáknak a fejlesztési ismeretek mellé meg kellett tanulniuk a maklári gyártás folyamatait és sajátosságait.

A projekt tehát jól halad, hiszen a beszállítói eltérések kivizsgálásától a gyártási paraméterek optimalizálásáig nagyon sok mindenben vannak már kézzel fogható eredmények. Az anyagiakban mérhető megtakarítás mellett pedig szakmai és a Bosch csoporton belüli elismeréseket is hozott az új maklári megközelítés és az annak köszönhetően megalkotott „MrP series support team”.

Folyamatos fejlődés

Iratkozz fel hírlevelünkre!