Testünk építőelemei közül a víz a legfontosabb. Életkorunktól és nemünktől függően testtömegünk 60–70 százalékát adja.
Szakértői ajánlások szerint:
- egy 2–3 éves gyermeknek már napi 1,3 liter,
- egy 4–8 évesnek napi 1,6 liter,
- 9–13 évesnek körülbelül napi 2 liter,
- felnőtteknek nemtől függetlenül napi 2–3 liter vízre van szüksége.

Ebben persze a teljes napi folyadékfogyasztás benne van, és maga a mennyiség sincs kőbe vésve. Ahhoz, hogy testünk hidratáltságát a megfelelő szinten tudjuk tartani, figyelnünk kell arra, hogy mennyi folyadékot veszítünk: például sportoláskor vagy nyáron magasabb az arány. Az sem mindegy, hogy mit fogyasztunk. A legjobb természetesen a víz, de a változatosság jegyében limonádéval, gyümölcslevekkel is felfrissíthetjük magunkat. Kevésbé hatékonyak például a koffeines italok, így a kávé és a tea. A kánikulában néhány jéghideg sör is remekül tud esni, de az alkohol, különösen a magas alkoholtartalmú italok viszont kifejezetten tiltólistán vannak.
Nem csoda, hogy egy ember legfeljebb nagyjából három napig bírja víz nélkül. A Guinness-rekordot egyébként egy Andreas Mihavecz nevű osztrák férfi tartja, akit véletlenül 18 napra egy cellában felejtettek étlen-szomjan, míg végül félholtan rátaláltak.
Néha még inni is elfelejtünk
Emelje fel a kezét, akivel elő szokott fordulni, hogy a sok munka és teendő közepette még inni is elfelejt. Ezzel sokan nincsenek egyedül, és éppen ennek orvoslására találták ki az okoskulacsot.

A kulacs személyre szabható: az applikációban megadhatjuk nemünket, korunkat, testfelépítésünket, sőt még munkavégzésünk jellegét és aktivitásainkat is. Az adatok alapján az alkalmazás kiszámolja, hogy személy szerint naponta mennyi folyadék bevitelére van szüksége szervezetünknek, majd a kulacs ezt a mennyiséget igyekszik betartatni velünk a mindennapokban. Az applikáció társítható egyéb életmód-alkalmazásokhoz, ami különösen hasznos lehet, ha sportolunk. Mivel a kulacs az összes megadott életmódadatot összehangolja, ezt követően kapjuk meg az ajánlást arra vonatkozóan, hogy aznap mekkora mennyiségű folyadék elfogyasztása javasolt. Emellett az adatok tárolhatók és megoszthatók.
Hogyan működik az okospalack?
Az okoskulacsban egy beépített szenzorkorong követi nyomon a folyadékmennyiséget, milliliter pontossággal. Egyes eszközök hang- és fényjelzéssel figyelmeztetnek, mikor itt az ideje kortyolni párat, más típusoknál a telefonunk vagy okosóránk jelez, ha túl sok idő telt el két ivás között. Ezek a fény- és hanghatások személyre szabhatóak az amúgy is mutatós kulacsokban, így még stílusosabb megjelenést tudnak kölcsönözni tulajdonosuknak.

Hasznos funkciója a palacknak még a nyomkövetés, mely kültéri program, sportolás esetén segítségünkre lehet abban az esetben, ha például valahol megállunk pihenni, és véletlenül ott felejtjük. Biztonságos vákuumos szigetelésének köszönhetően nem csöpög, és akár 24 órán keresztül hidegen tartja a vizet, forró italt azonban nem ajánlott beletölteni, mert az a szenzor meghibásodását eredményezheti.
A környezetet is védi
Számos praktikus tulajdonsága mellett említést érdemel még, hogy sok okoskulacs BPA-mentes, magas minőségű rozsdamentes acélból készül, ami könnyen tisztán és higiénikusan tartható, így hosszú életű.

Csak Magyarországon napi négymillió PET-palackot használunk el, amelyek jelentős része ásványvizes- vagy üdítősüvegek. Az óceánokba pedig évente nyolcmillió tonna hulladék kerül, akár Magyarországról is. A naponta cserélt műanyag flakonokhoz képest az okoskulacsok megközelítőleg sem jelentenek akkora környezeti terhelést.