Nemsokára itt a fürdőruhaszezon, de nem kell aggódni, még az összekapcsolt eszközök is azon vannak, hogy leadjuk azt a néhány kilót, ami ezen a hosszú télen ránk telepedett. Kalóriaszámlálók, fitness-eszközök, okosórák hada segít legyőzni a zsírpárnákat, az IoT viszont még ennél is tovább megy. Lenyelhető szenzorral, fogra applikálható, miniatűr eszközzel, sőt a jövőben szinte sejteket célba vevő, molekuláris szintű utánkövetéssel is igyekezhet biztosítani azt, hogy tényleg kihozzuk testünkből a legjobbat, és ezáltal közérzetünk is a lehető legjobb legyen.
Csak ne lenne a süti annyira finom
Fájdalmas dolog a diétázás: ha az ember egy másodpercre nem figyel oda, már el is fogyott egy szelet csokis brownie tejszínhabbal vagy egy jókora fahéjas csiga. Szerencsére a bűntudat csökkenthető egy kiadós sétával, és a technológia már abban is segít, hogy megmérje nekünk, mennyi az annyi. Rengeteg alkalmazás, viselhető eszköz és innovatív megoldás igyekszik a fogyni vágyóknak segíteni abban, hogy könnyebben vegyék az akadályokat és lehetőleg néhány sikeresen leadott kilót követően ne szaladjon vissza duplaannyi.
A magyar fejlesztésű Kalóriabázis nevű alkalmazásban például folyamatosan fel lehet jegyezni, mit ettünk és mit sportoltunk egy nap, majd előzetesen felvázolt fogyási tervünknek megfelelően az alkalmazás visszajelzi, mennyit ehetünk még aznap és mennyi lenne az ideális mozgás mértéke. Az adatok követéséhez nem árt egy aprócska mérleg és jókora kitartás, azonban a módszer már egy-két hét elteltével eredményeket hozhat, és az adatok böngészése csak még nagyobb lendületet adhat a folytatáshoz. Nagyon hasonló elven működik a MyNetDiary Calorie Counter, MyFitnessPal vagy a My Diet Coach, ezek mind-mind a kilók leadásának megkönnyítésére hivatottak.
Az appokon kívül tucatnyi okosóra és viselhető eszköz igyekszik nyomon követni fizikai aktivitásunkat, habár mindeddig a kalóriabevitel mérésére nem sikerült olyan megoldást kifejleszteni az innovátoroknak, amelyik például csuklóra helyezve meg tudná mondani, mennyi kalória érkezett korábban a testünkbe, jóllehet voltak próbálkozások.
Az IoT tovább megy: lenyelhető szenzorok és fogtetkó
Néhány fejlesztő egészen más irányt vett a kísérletezésben. Ausztrál kutatók többféle apró szenzorral felszerelt, lenyelhető „pirulát” fejlesztettek ki, amelyik a gyomorba és a bélrendszerbe kerülve képes felmérni, milyen gázok és milyen koncentrációban találhatóak meg különféle, például rostban gazdag vagy éppen rostszegény diéta hatására. Az adatokat a tabletta szenzorai egy adóállomásnak küldik át, amelyik ezután egy okostelefonra továbbítja. Egyelőre a kutatók csak disznókon próbálták ki a fejlesztést, amelyeknek az emberéhez nagyon hasonló gyomruk és bélrendszerük van. A jövőben azonban nem elképzelhetetlen, hogy efféle lenyelhető szenzorok mérjék majd meg az egyes diéták közvetlenül a bélrendszerre gyakorolt hatását.
Nem csupán Ausztrália, az Egyesült Államok is a végtelen ötletelés hazája: a Tufts Egyetem mérnök-kutatói egy kétszer-két milliméteres eszközt fejlesztettek ki, amelyet – akárcsak egy fogtetkót – bárki a fogára ragaszthat, hogy az a szájban végbemenő kémiai folyamatok alapján nyomon kövesse viselője diétáját. Az aprócska, innovatív diétafigyelő rádiójelek segítségével a glükóz-, só- és alkoholbevitelről képes információkat továbbítani a hozzá kapcsolt mobileszközre.
A Kaliforniai Egyetem kutatói szintén kísérleteznek szájba tehető bioszenzorral, amelyik képes mérni a cukor, a só, a zsírok, a fehérjék és az elfogyasztott víz mennyiségét, ezeket az információkat pedig egy okosszemüvegre továbbítani. Hozzá kell tenni azonban, hogy ezek az eszközök még fejlesztés alatt állnak, és nem valószínű, hogy holnap találkozni fogunk velük az utcán. Nem ördögtől való az az elképzelés viszont, hogy a jövőben a kalóriaszámláló alkalmazások helyett egyszerűen csak a fogunkra ragasztott tetkóból nyomtatjuk majd ki az elmúlt hetek fogyási adatait és konstatáljuk elégedetten, hogy készen állunk a fürdőruhaszezonra.