Melyik európai városnak mossa partjait az óceán, miközben sárga villamosok cikáznak domborulatain? Melyiknek az utcáin pezseg az élet és csodálják a turisták a művészi csempeburkolatokat, miközben sikerült neki 12 év alatt 50 százalékkal csökkentenie szén-dioxid-kibocsátását, 23 százalékkal energia- és 17 százalékkal vízfogyasztását? Igen, Lisszabonról van szó, a feltörekvő okosvárosról Európa déli csücskében.
Portugália szíve, a csodás high-tech Lisszabon
A kicsit több mint félmillió lakossal és 400 ezer ingázóval bíró nagyváros nem nevezhető igazi metropolisznak, viszont annál élhetőbb és annál inkább kúszik fel az okosvárosok és a feltörekvő startupok mértékadó központjainak listáin. Ennek egyik oka például az, hogy az Európai Unió országai közül Portugáliában a hetedik legjobb a szélessávú internet lefedettsége: az otthonok 90,5 százalékában elérhető.
Lisszabon azonban nem csupán az informatikusoknak és a technológiai cégeknek igyekszik kedvezni, hanem olyan városfejlesztési stratégiát fektetett le a következő évtizedekre, amely célja, hogy a város összes lakója számára virágzóvá tegye a települést és a 21. század követelményeire szabja az urbánus közeget. A városvezetés az Európai Unió segítségével 307 millió eurót invesztál olyan megoldásokba, amelyek ötvözik a környezettudatos személetet az okos technológiákkal. A stratégia célja, hogy a lakhatási körülmények javításával, például okos szolgáltatásokkal több lakót vonzzon a városba, az energiahatékonysági, közlekedési és társadalmi kohéziós intézkedésekkel pedig javítsa az életminőséget.
Zöldebb közlekedés
Az utóbbi években Lisszabonban épült ki a világ egyik legsűrűbb elektromos járművek töltésére alkalmas hálózata. Emellett a főváros önkormányzata saját autómegosztó szolgáltatása működtetésére 160 elektromos járművet vásárolt, amelyeket a lisszaboniak az okostelefonjukon keresztül indíthatnak el, míg az autók helyzetét GPS-rendszeren keresztül követik nyomon a flotta dedikált platformján.
Az elektromos autók mellett az elektromos bringák is jól jönnek Lisszabon hegyes-völgyes utcáin. Miután a város bevezette elektromosbringa-megosztó rendszerét, 2017 és 2020 között 138 százalékkal növekedett a bringahasználat. Lisszabon azonban továbbra sem kíván hátradőlni: terveik szerint az eBike-rendszert kiterjesztenék a külvárosokra és megdupláznák a városi bringaúthálózatot.
Összekapcsolt és hatékony városi szolgáltatások
Az önkormányzat a szolgáltatásokat is igyekszik hatékonyabbá és egyszerűbbé tenni. A város Lisbon Urban Sharing Platformja (USP) valós idejű adatokat használ és ezekkel segíti a parkolást, az elektromos autók töltését, a hulladékgazdálkodást és az energiaforrások hatékonyabb felhasználását például a középületekben vagy a közvilágításban. A Lisbon USP az adatok összegyűjtésére, a hozzáférésük egységesítésére és az újrafelhasználásra koncentrál. A rendszer a fővárosban annyira bevált, hogy már más portugál városokban is fontolgatják a bevezetését.
Ezen felül az önkormányzat létrehozott egy úgynevezett Digitális Közösségi Piacot (Digital Social Market), amely helyi vállalkozásokat, intézményeket és lakókat köt össze, célja pedig a fenntarthatóság ösztönzése. Egy projekt keretében például helyi iskolák versenghettek a város támogatásáért, amelyet az iskolai infrastruktúra zöldítésére, fenntartható eszközökre és olyan szolgáltatásokra költhettek, amelyek javítják az energiahatékonyságot és a környezettudatosságot.