Skip to main content
 
Okosotthonok

Nagy levegő beltéren is

2024.11.25 No Comments 19 perc olvasási idő
Nagy levegő beltéren is

A hidegebb időjárás beköszöntével egyre több időt töltünk beltéren. A szabadtéri mozgáslehetőségeket felváltja az edzőtermekben végzett sport. Kültéri programok helyett inkább választjuk a mozit, a színházat, az üzleteket vagy az éttermeket. Sőt a téli időszakban bizonyítottan több időt töltünk az irodákban és az iskolákban is. Az IoT-megoldások azonban segítségünkre lehetnek, hogy beltéren is nagy és tiszta levegőt vehessünk.

3.2
A beltéri légszennyezés több mint 3,2 millió ember idő előtti halálát okozza évente az Egészségügyi Világszervezet szerint.

A beltéri levegőszennyezés forrásai főként az épületeken belüli emberi tevékenységekből származnak, mint például a szilárd tüzelőanyagok égetése, a főzés és a takarítás, az építőanyagokból, a berendezésekből és a bútorokból származó gőzök és az eszközökön lerakódó porok. Továbbá az olyan biológiai szennyeződések is ide tartoznak, mint például a penész, a vírusok vagy az allergének. Ezeknek a szennyezőanyagoknak a nagy részét technológia nélkül szinte lehetetlen lenne kimutatni. Az IoT-technológia azonban számos módon segítheti a beltéri levegő minőségének monitorozását és javítását.

Nagy levegő beltéren is

A beltéri környezetben különféle érzékelők telepítésével folyamatosan figyelemmel kísérhetjük a levegő minőségét befolyásoló tényezőket, mint a szén-dioxid, a szálló por, a hőmérséklet, a páratartalom és az olyan illékony szerves vegyületek, amelyeket festékekben és lakkokban, valamint a tisztító-, fertőtlenítő- és zsírtalanítótermékekben használnak széles körben, és az emberi egészségre talán az egyik legsúlyosabb veszélyt jelentik.

Telente mindig különösen hangsúlyossá válik, hogy azok, akik széntüzelésű fűtőberendezéseket használnak, szellőztessenek rendszeresen és használjanak szén-monoxid érzékelőket. A fűtés során keletkező szén-monoxid színtelen és szagtalan, nehezen érzékelhető, azonban hatása mozgásszervi sérülésekhez, fáradtsághoz és memóriavesztéshez, súlyos esetben pedig halálhoz is vezethet.

A világ legokosabb épületeinek építésekor is nagy gondot fordítottak arra, hogy az ott élők és dolgozók számára a nap 24 órájában megfelelő levegőt biztosítsanak. Az IoT-érzékelők ugyanis integrálhatók az intelligens légtisztító- és szűrőrendszerekbe, valamint a fűtő-, szellőztető- és légkondicionáló berendezésekbe is. Ezek a szenzorok folyamatosan monitorozzák a levegő minőségét, gyűjtik és elemzik az adatokat, majd azok alapján be is állítják a szükséges értékeket. Például, ha a páratartalom emelkedni kezd – ami a penészesedés táptalaja lehet –, ezek az okoseszközök automatikusan szabályozhatják a szellőztetést.

Nagy levegő beltéren is
Nagy levegő beltéren is

Amikor elég egyetlen virágcserép

A Vitesy olasz start-up IoT-megoldása megszabadítja a helyiségeket, amelyekben élünk és dolgozunk, a levegőben található szennyező anyagoktól. A Clairy intelligens virágcserép hatékonysága a szellőzőrendszernek és a kiváló minőségű érzékelőknek köszönhető. Ezek segítségével a levegő a gyökereken keresztül áramlik, így fokozza a beültetett növények természetes képességét a szennyeződések kiszűrésére. A beépített ventilátornak köszönhetően a helyiségbe már tiszta levegő áramlik vissza.

36
Egyetlen virágcserép 24 óra alatt felfrissít egy 36 köbméteres (például egy 14,4 négyzetméter alapterületű és 2,5 méter belmagasságú) helyiséget.
Amikor elég egyetlen virágcserép

Nagyobb produktivitás, jobb közérzet

Az új-zélandi Oktatási Minisztérium kezdeményezése a „Te Haratau” projekt, amelynek célja az volt, hogy vizsgálja az iskolai környezetek levegőminőségének hatását a tanulók teljesítményére. A kutatások azt mutatták ki, hogy az olyan környezeti tényezők folyamatos monitorozása, mint a szén-dioxid szint, a hőmérséklet és a páratartalom, javíthatja az egészséget és növelheti a produktivitást. A projekt során az AirSuite több mint 600 iskola több mint 4 000 osztálytermében helyezett el érzékelőket. A valós idejű kommunikációnak köszönhetően folyamatosan optimalizálhatják az osztálytermek körülményeit, azonosíthatják a költségcsökkentési lehetőségeket, és előrejelezhetik akár az eszközök karbantartását is.

A vezeték nélküli kommunikáció, mint a Bluetooth és a Wi-Fi, pedig lehetővé teszi az érzékelők könnyű telepítését anélkül, hogy bonyolult kábelezésre lenne szükség. Ez biztosítja azt a rugalmasságot, hogy az érzékelőket stratégiailag fontos helyekre telepíthessék, például rosszul szellőző területekre vagy közel a fosszilis tüzelőanyaggal működő készülékekhez. A technológia így bármilyen épületben alkalmazható.

Nagyobb produktivitás, jobb közérzet

Iratkozz fel hírlevelünkre!