Ha már okos kávéfőző kotyog a konyhában, intelligens világítás szórja a fényt a hálószobában, és mindenre figyelő biztonsági rendszer óvja a ház lakóit, miért éppen a babaszoba maradna ki az összekapcsolt eszközök világából? A Bosch nemrég jelentette be, hogy jövő évtől már elérhető lesz a jövő babakocsija, a svéd Emmaljunga céggel közösen fejlesztett, elektromos meghajtású eszköz a szülők és a gyermekek nagyobb kényelme és biztonsága érdekében. Mi pedig körülnéztünk az okoseszközök piacán, mi minden igyekszik még gondoskodni a kicsik zavartalan fejlődéséről.
A gyermek, különösen az elsőszülött születését követő időszak tele van kétségekkel: vajon eleget alszik? Jól eszik? Miért sír? Melege van? Álmos? Mit kellene vagy lehetne másképp csinálni? Mivel a babák még csupán sírással tudják kifejezni érzelmeiket, fájdalmaikat, szükségleteiket, és ez az első időszakban nem mindig egyértelmű a szülők számára, kifejezetten jól jöhetnek az olyan eszközök, amelyek adatokat szolgáltatnak a gyermekek éppen aktuális fizikai hogylétéről.
Okos bébiőrök és plüssállatok
Szerencsére az utóbbi időben ezt már egyre több digitális eszköz fejlesztője ismerte fel, így az okos zokniktól az intelligens pelenkákon át a kicsik számára optimalizált hőmérőkig számtalan innovatív megoldás jelenik meg a piacon – ezekből csemegéztünk.
A fejlesztések egyik legnagyobb csokrát képezik az okos bébiőrök, amelyek a babák zavartalan álmát és a szülők nyugalmát igyekeznek biztosítani. Például a szingapúri iBabyGuard alvásmérő a kicsik alvás közbeni levegővételét figyeli és figyelmeztetést küld az anyuka vagy apuka okostelefonjára, ha a gyermek 15 másodpercnél hosszabb ideig nem lélegzett.
A már nagyobb csecsemők számára fejlesztettek ki a Sproutling nevű eszközt, amely a baba bokájára helyezve pulzusszámot, testhőt, mozgást és hangokat rögzít, sőt különféle statisztikai modellek használatával előre jelzi, mikor hagyja majd el a kis pufók legközelebb az álmok mezejét, vagy mik az ideális körülmények zavartalan alvásához.
Nem csupán a babák álmait képesek őrizni az ilyen típusú összekapcsolt eszközök. A Teddy and the Guardian Animals nevű plüssállat-családot, amely a hagyományos Teddy mackóból, a hosszúnyakú zsiráfból és a bátor oroszlánból áll, különféle bioszenzorokkal szerelték fel. Ha a pici hozzáér az állatkák mancsához, a szenzorok közvetítik a gyermek különféle biológiai adatait a játszópajtásokkal összekapcsolt eszközhöz, így a szülőknek nem kell felfüggeszteniük a babák játékát ahhoz, hogy megmérjék a testhőmérsékletüket, a véroxigénszintjüket vagy éppen a pulzusszámukat. Mennyivel kényelmesebbnek hangzik ez így, mint egy síró vagy izgő-mozgó gyermek lázmérése!
Okos zoknik és még annál is okosabb pelenkák
Nem csupán a trükkös plüssállatok segíthetik azonban a gyermekek fizikai hogylétének monitorozását, hanem például ruhadarabok is. A végtelenül cuki Owlet Care okoszokni például a babák pulzusszámát, oxigénszintjét és véroxigénszintjét méri, miközben alszanak. A zokni a szülők okostelefonjára küldi a klinikai pontosságú pulzoximéter és a többi szenzor aktuális értékeit, így biztosítva azt, hogy anya és apa is nyugodtan aludjon, és ne kelljen attól tartaniuk, hogy nem veszik észre, ha a babának valami baja van.
Ha a zokni nem lenne elég, már itt is van az okos pelenka. A Pampers idén nyáron jelentette be, hogy piacra dobja az alvást és a vizeletben lévő értékeket monitorozó pelust. A többször használható szenzorokkal felszerelt pelenkák a szülők okostelefonjára küldik az aktuális értékeket, amelyek abban segíthetnek, hogy a felnőttek jobban megértsék a csecsemők fejlődését. Egyesek azonban úgy vélik, ez már túllő azon a határon, ameddig a biológiai folyamatokról való adatgyűjtés terjedhet, míg mások szerint hasznos lehet a kicsik egészségesebb növekedése szempontjából.