Ha apa okosórát használ a lefutott kilométerei rögzítéséhez, anya a Fitbitre esküszik az edzés hatékonyságának méréséhez, a gyerek pedig el sem tudja képzelni a kirándulást anélkül, hogy aktivitásmérő karkötője ne jelezze neki egy-egy kaland teljesítését, miért éppen Blöki vagy Cicó maradna ki a jóból? Az összekapcsolt eszközök forradalma már a kutyaházakat és a macskaalmokat is elérte, megmutatjuk, milyen eszközök segítik a négylábú kedvenceket és gazdáikat a még zökkenőmentesebb együttélésben.
Mindegy, hogy egészségmegőrzésről, keresésről vagy szórakoztatásról van szó, a technológia már abban is segíti a gazdikat, hogy családtagként tartott kisállataikról akkor is megnyugtató információkat kaphassanak, amikor kénytelenek magukra hagyni őket.
Ahogy a Fitbit, az Apple Watch vagy más viselhető eszközök képesek biometrikus adatokat, egészségügyi paramétereket és aktivitási információkat rögzíteni viselőikről, az okos nyakörvek vagy pántok is figyelemmel követhetik a kiskedvencek egészségét és mozgását. Az utóbbi években ez a piaci szegmens annyira népszerűvé vált, hogy a becslések szerint 2019-ben elérte az 1,6 milliárd dollárt.
Okosnyakörv vigyáz Blökire és Cicóra
A kutyák nem tudják elcsaholni a macskák pedig elnyávogni, ha fáj valamijük, ezért a betegséget leginkább a mozgásukban, a testtartásukban, és az alvási mintázataikban bekövetkezett változások jelzik.
Az összekapcsolt, viselhető eszközök, például az okosnyakörvek az emberekhez hasonlóan már a kutyáknál és macskáknál is képesek azonosítani a potenciális egészségi rizikókat. Mindezeket az étkezési szokásaik, a légzési ritmusuk, a testhőmérsékletük, az alvási paramétereik vagy a mozgásuk alapján. Ennek köszönhetően már azelőtt megvizsgálhatja őket egy állatorvos, hogy komolyabb betegség kialakulna. Ilyen a Fitbit mintájára kialakított Fitbark vagy a Waggit, amelyek mindegyike a kutya vagy macska nyakára erősítve információkat továbbít az állat paramétereiről gazdája okostelefonjára.
Nincs több elveszett négylábú
Gyakori, hogy az okosnyakörveket GPS-rendszerrel is ellátják. Ha el is kóborol a család kedvence, elveszni nem tud, hiszen az okostelefonnal összekötött, kis készülék mindig pontosan megmutatja a négylábú hollétét. Ilyen eszköz a Whistle, amely értesíti a gazdit, ha kutyája vagy macskája elhagyta a megjelölt biztonsági zónát és hollétének adatai is visszakövethetőek az elmúlt 24 óráig. A Pip, nevű eszközt gazdája házőrzőjéről nevezték el, a Tagg pedig amellett, hogy vízálló, annyira könnyű, hogy madarak is viselhetik. Az Auburn University ezt az eszközt használja arra, hogy az egyetem kabalaállatainak számító sasok hollétét figyelemmel kísérhesse.
A gyártók kreativitása túlmutat a digitális nyakörveken és mára már azt a problémát is sikeresen orvosolni tudják, hogyan hagyjuk biztonságosan négylábú kedvencünket az autóban egy meleg nyári napon. A tragédiák megelőzésére fejlesztett PupComm egy olyan, kutyák igényeire szabott, környezetfigyelő műszer, amely értesítéseket küld a gazdinak, ha az állat számára túl meleg vagy túl hideg lenne a járműben.
Okosbébiszitter
A Kis kedvencek titkos élete című filmet az a sokunkat izgató kérdés ihlette, hogy mit csinálhatnak vajon a négylábúak addig, amíg mi dolgozunk, vagy az iskolapadban üldögélünk. A technológiának hála manapság bárki bizonyságot szerezhet arról, hogy tényleg Blöki eszi-e ki a kamrából a kolbászt vagy Cicó tényleg képes kinyitni a hűtőt egy kis tejért.
A PetCube olyan „virtuális bébiszittert” kínál, amely lehetővé teszi az állatoknak a gazdikkal való távoli interakciót. Hasonló elven működik a CleverPet nevű „játszótér” is, ahol a szenzorokon keresztül különféle parancsszavakat taníthatunk meg a kutyáknak, és ha ügyesen elvégezték a napi leckét, még jutalomfalatot is kapnak.
Hosszabb nyaralás vagy üzleti út? Megoldás az okosetető
Ezeknek a különféle, digitalizálatlan változata már nagyon elterjedt a gazdik körében. Az összekapcsolt verziók, például a Petnet Smartfeeder, ezeknél már sokkal többet tudnak. Az állat tulajdonságaira, aktivitási jellemzőire és az előirányzott kalóriabevitelre figyelve adagolják a megfelelő mennyiségű ételt és a gazdik az okostelefonjukról egy mozdulattal megetethetik kedvenceiket.
Öt évvel ezelőtt az okos szót minden bizonnyal nehezen kapcsoltuk volna össze a macskaalom szóval. Szóval, ha azt gondolná bárki, hogy ennél már nincs tovább, akkor nézzük, mire képesek még az összekapcsolt eszközök! Tavaly a PurrSong nevű amerikai startup a világ legnagyobb technológiai eseményén, a Las Vegas-i CES fesztiválon mutatta be öntisztító, okos macskaalmát, a LavvieBot-ot. Az újgenerációs objektum gyártására a cég közösségi finanszírozással igyekszik összekalapozni a pénzt, így, ha beszállna a macskaalom-bizniszbe, itt az idő.
Figyelem! Csak cicarajongóknak!