Skip to main content
 
Mesterséges Intelligencia

Otthon és a gyárban is helytáll a jövőben a ChatGPT

2025.04.28 No Comments 19 perc olvasási idő

A frappánsan fogalmazó, több mint négyszázmillió aktív felhasználót magáénak tudható, generatív mesterséges intelligenciát használó csetbot, a ChatGPT teljesen felforgatta a világot 2022 novembere óta. Ráadásul szinte az élet minden területén megjelenhet a jövőben – és ez alól az összekapcsolt rendszerek sem jelentenek kivételt. Az okosotthonok, az autók vagy éppen a gyári karbantartás sem hiányozhat a repertoárjából.

Otthon és a gyárban is helytáll a jövőben a ChatGPT

A következő évtized meghatározó technológiája: a mesterséges intelligencia

Egyre nagyobb szerepet kap a munkánkban és a magánéletünkben is a mesterséges intelligencia, köztük annak generatív változata, például a ChatGPT. Az OpenAI által fejlesztett csetbotot immár világszerte több mint 400 millióan használják heti szinten. A tavaly ősszel készített, Bosch Tech Compass nemzetközi felmérés során, amelynek keretében több mint 11 ezer résztvevőt kérdeztek meg világszerte a mesterséges intelligenciáról és az ahhoz kapcsolódó készségekről, a magyarok 53 százaléka gondolta úgy, hogy a mesterséges intelligencia lesz a következő évtized meghatározó technológiája.

A következő évtized meghatározó technológiája: a mesterséges intelligencia

Arra a kérdésre, hogy az MI mely négy társadalmi területen tudna leghatékonyabban hozzájárulni a fejlődéshez, Magyarországon 52 százalék az egészségügyet, 46 százalék az energiaellátást, 43 százalék az oktatást, 35 százalék pedig a környezetvédelmet és a klímaváltozás elleni küzdelmet jelölte meg. Ha elég fejlett lenne a mesterséges intelligencia, a magyarok 39-39 százaléka MI-asszisztenst vagy MI-orvost is alkalmazna. És ha azt nézzük, hogy a generatív MI-t a vállalatok milyen területeken tervezik bevetni az összekapcsolható eszközök körében, elmondhatjuk, hogy nem vagyunk elképzelhetetlenül messze ezek megvalósításától.

ChatGPT otthon

Ahogy egy korábbi bejegyzésünkben írtuk, a ChatGPT egy olyan, nagy nyelvi modellen alapuló csetbot, vagyis számítógépes program, amely szöveges választ ad kérdéseinkre vagy utasításainkra. Ilyenek persze már korábban is léteztek, különlegessége mégis inkább abban áll, hogy soha ilyen alapossággal, kreativitással, emberhez hasonló fogalmazással nem találkozhattunk ezelőtt. Ráadásul a ChatGPT rendkívül sokoldalú, szinte bármire hatékonyan alkalmazható.

ChatGPT otthon

A bármibe pedig egyértelműen beletartoznak az összekapcsolható eszközök, az okos rendszerek, például az algoritmusokat használó autók és az okosotthonok. A jövő autói például a ChatGPT-n keresztül megtanulhatják és megjegyezhetik a sofőr légkondicionálásra, zenére és más beállításra vonatkozó preferenciáját és ezeket automatikusan hozzá igazíthatják, amikor beül az autóba. Ugyanez történhet okosotthonainkban is: ha a ChatGPT-vel lebeszéljük, milyen fényeket, fűtést vagy vízhőmérsékletet szeretnénk, ezeket automatikusan beállíthatja nekünk a jövőben.

ChatGPT a gyárban

Nem csupán otthon, hanem a munkahelyeken is rengeteg olyan terület van, ahol hatékonyan és sikeresen alkalmazható a ChatGPT. Az informatikában például segíthet az IT-szakembereknek kódolni és olyan megoldásokkal állhat elő, ami jelentősen lerövidítheti azt az időt, ami egy-egy projekt megvalósításához szükséges.

Az ipar és a gyártás terén is számos lehetőség nyílik a generatív mesterséges intelligencia előtt. A tervezés folyamatában például már elkezdték alkalmazni a mérnökök: egyszerűen betáplálják a specifikációkat a generatív MI-vel párosított tervezőprogramba, egy CAD-szoftverbe, ami azután a kért objektumot készre tervezi. Ezen kívül a gyártósorok karbantartását is a mesterséges intelligenciára lehetne bízni, ami egy ChatGPT-hez hasonló csevegőfelületen keresztül megjegyezné a szükséges beállításokat és a karbantartási munkálatokat, még mielőtt bármiféle javításra lenne szükség.

ChatGPT a gyárban
ChatGPT a gyárban

Szakértők szerint a robotikában is nagy jövő előtt áll a generatív MI, habár még évek telhetnek el, amíg olyan robotokat tudnak építeni, amelyek képesek koordinált, emberszerű mozgásokat végezni és például alkalmazhatóak a házimunkában is. Ha ezt sikerülne elérni, talán egy ChatGPT-szerű nagy nyelvi modellt használó robotnak megmondhatnánk, hogy most ő mosogasson el, mert a mosogatógépünk elromlott és várjuk a szerelőt. Vajon mennyi időt kell erre várnunk?

Iratkozz fel hírlevelünkre!