A tél beköszöntével biztosan sokan szeretnének úgy aludni, mint a medvék. Nincs is ilyenkor bosszantóbb, mint éjszakákon át álmatlanul forgolódni az ágyban. Netán sikerül elaludni, de felébredünk az éjszaka közepén? Esetleg zavar a társunk horkolása, vagy éppen mi vagyunk azok, akik időnként akaratlanul is felkeltik környezetüket? Az alváskutatók szerint ilyenkor hasznosak lehetnek az alvást figyelő eszközök, amelyek akár a rejtett alvászavarokra is rávilágíthatnak.
Álom, álom, édes álom!
Ahogyan egy korábbi cikkünkben írtuk, óriási különbség lehet abban, ki mennyit alszik. Míg Napóleonnak hat óra is elég volt, Albert Einstein akár 10 órát is eltöltött az ágyában. Sőt, nemcsak a mennyiségben vannak különbségek, hanem abban is, ki mikor alszik. Vannak a pacsirtatípusok, akiknek kora reggel kipattan a szeme, viszont este nem bírnak sokáig fenn maradni, míg a bagolytípusoknak a reggelek a kénköves pokolt testesítik meg, viszont éjszaka akármeddig képesek fennmaradni és közben produktívak lenni.
Ami az alváskutatók szerint fontos, az az, hogy az ember reggelente kipihenten ébredjen – mindegy, mikor és mennyit alszik valójában. Ha ez nem történik meg, akkor kezdődhetnek a bajok. A magyar társadalom például egy tavalyi felmérés szerint átlagosan nem alszik valami jól: a lakosság 40 százaléka gondolta azt magáról, hogy kitűnően vagy inkább jól alszik, míg 20 százaléknak inkább rosszul vagy nagyon rosszul telnek az éjszakái. Ez jelenthet különféle alvászavarokat, álmatlanságot, elalvási vagy megébredési problémákat, amelyek aztán a nappalokat is megkeseríthetik.
Segíthetnek a szenzorok, az appok és más digitális kütyük
Ezeknek a problémáknak a felismerésében és monitorozásában, valamint hosszabb távon az alvásminőség javításában is segíthetnek a különféle szenzorok, viselhető eszközök, digitális kütyük. Azt persze itt is érdemes figyelembe venni, hogy nem minden eszköz felel meg erre a célra, és az alvást monitorozni kívánó alanynak érdemes kiválasztania a számára leginkább megfelelő eszközt.
Például ha olyan eszközt keresünk, amelyik az alváshoz kapcsolódóan részletes egészségügyi paramétereket monitoroz, érdemes az alvásmérésre specializált eszközt választani, mint amilyen a viselhető Oura okosgyűrű vagy a Whoop viselhető eszköz, amelyek mélyebb, átfogóbb követést biztosítanak. Ha viszont valaki egyáltalán nem szeret a pizsamáján kívül semmi mást viselni alvás közben, neki a telefonos alkalmazások vagy éppen a matrac alá tehető monitorozó eszközök lehetnek ideálisak. De nézzük őket szép sorjában!
Okosórák és viselhető eszközök
Ahogyan korábbi cikkünkben kifejtettük, az alvásmonitorozó eszközök alapvetően a következő tulajdonságokkal bírnak:
- Monitorozzák a mozgásunkat.
- Megfigyelik a légzésünket.
- Mérhetik szívverésünket.
- Feltérképezik alvási ciklusainkat (a felületes és mélyalvást, valamint a REM-szakaszt).
- Észlelik a horkolást.
- Elemezhetik a környezetet, így a hőmérsékletet, a páratartalmat, vagy a fényviszonyokat.
Az okosórák, mint amilyen az Apple Watch vagy a Samsung Galaxy Watch egy sor egészségügyi paramétert monitoroznak, amelyek mindössze töredéke vonatkozik az alvásra. Egyrészt praktikusak, mert egyetlen eszköz képes egyfajta svájci bicskaként rengeteg igénynek megfelelni, viszont éjjel-nappal érdemes hordani őket, és ez kényelmetlen lehet éjszaka. Ez utóbbi vonatkozhat a már említett Oura okosgyűrűre és a többi csuklón viselhető eszközre is.
Alkalmazások és társaik
Ha szeretnénk egy olyan alvásfigyelő eszközt, amelyet nem kell egész éjszaka magunkon viselni, ajánlhatjuk az olyan alvásmonitorozó alkalmazásokat, mint a Sleep Cycle vagy éppen a Pillow. Ezeket az appokat a telefonunkra letöltve, majd a telefont az ágyunk mellé helyezve reggelre szintén részletes információkat kaphatunk az alvásunkról, azt viszont érdemes észben tartani, hogy ezek az adatok sosem lesznek olyan pontosak, mint a testünkre helyezhető, viselhető eszközök mérései. Az alkalmazások ugyanis általában a telefonok mikrofonját és mozgásérzékelőjét használják az alvás figyeléséhez, ezeknél a méréseknél azonban a környezetből érkező zajok akarva-akaratlanul bezavarhatnak.
Ezt küszöbölhetik ki a matrac alá helyezhető eszközök, például a Whitings vagy az Apple tulajdonában lévő Beddit eszköze. Ezek is mérik az alvási szakaszokat, az esetleges légzési zavarokat, a szívritmust vagy a horkolást. Hátránya lehet, hogy az alvás közbeni helyzetváltozásokat azonban ezek is korlátozottan képesek csak lekövetni, és pontatlanok lehetnek, ha többen alszanak az ágyban.
Jóllehet a fent említett eszközök segíthetnek alvásunk megfigyelésében, rendszertelen alvás vagy alvászavar esetén forduljunk minden esetben orvosunkhoz. Egy dolog azonban minden eszközben közös, elalvás közben nem számolják helyettünk a bárányokat.