A klímatudósok és -aktivisták mellett Zümi, Maja és a Mézengúz animációs film Barry-je is felhívta már az emberiség figyelmét arra, hogy bizony a világ méhpopulációja vészesen fogy. Kedvenc beporzó rovarunk népessége és ebből következően a méztermelés az IPCC szerint, az évszázad végére 14,5 százalékkal fog csökkeni, főként a hőmérséklet globális szintű emelkedése: az egyre gyakoribb hőhullámok, valamint az aszályos időszakok meghosszabbodása miatt.
Méh-kisokos – avagy több mint 10 döngicsélő érdekesség
A felsorolást folytathatnánk még nagyon sokáig, azonban mindannyian tisztában vagyunk azzal a ténnyel, hogy a szorgos méhek nélkül bizony nem gyönyörködhetnénk sem az illatos virágokban, nem kóstolhatnánk zamatos gyümölcsöket vagy roppanós zöldségeket, a gyógyító mézet pedig említenünk sem kell. Olyan technológiai megoldásokkal azonban már ezen a területen is találkozhatunk, amelyek vagy a méhek munkáját helyettesítik vagy épp a méhészek számára nyújtanak segítséget.
Mesterséges beporzás
Az Edete Precision Technologies for Agriculture nevű izraeli cég például egy olyan technológiával rukkolt elő, mely mesterséges módon segíti a növények beporzását. A virágok begyűjtését követően a rendszer leválasztja a pollent a portokból. Az így begyűjtött tiszta pollen akár egy éven keresztül megőrzi fertilitását (azaz beporzási képességét). Az általuk kifejlesztett gép több magasságban fújja a pollent a virágzó fákra, s mindezt a megfelelő mennyiségben, akár a nap 24 órájában, még akkor is, amikor a méhek a hideg levegő miatt nem képesek repülni.
MI a méhkasban
Az első MI-kompatibilis méhkast az izraeli startup, a Beewise fejlesztette ki. A robotika és a mesterséges intelligencia által ötvözött technológiájuk lehetővé teszi a méhészek számára, hogy távolról gondoskodjanak a rovarokról és a kaptárokról. A napenergiával működő rovarotthon 24 kolóniát képes befogadni. A méheket önállóan itatják és táplálják. A BeeHome-ban elhelyezett robot minden időjárási körülmény között figyeli a méheket. Maga a ház páratartalom- és klímaszabályozással van felszerelve, amely megvédi a méhpopulációt a természet elemeivel szemben. A rendszer automatikusan észleli a méhkaptárban pusztító kártevőket, például az atkákat, továbbá vegyszermentes kezeléssel permetezi őket például a méhek halálát okozó fertőzések megelőzése érdekében. Sőt azt is jelzi, amikor az aranyló méz már begyűjthető.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület adatai szerint hazánkban kb. 20 ezren foglalkoznak méhtartással, Nekik összesen 1,2 millió méhcsaládjuk van. Az Európai Unióban, Magyarországon a legmagasabb az úgynevezett méhsűrűség, hiszen 12 méhcsalád jut egy négyzetkilométerre. Évente átlagosan 25–28 ezer tonna mézet termelünk, amely az EU méztermelésének 10 százalékát adja. A hazai mézfogyasztás az uniós átlag alatti, évente fejenként kb. 1 kilogrammot fogyaszt a magyar lakosság. A méhfélék közül itthon a pannon méh őshonos, amely igencsak szorgalmas és szelíd rovar. Vigyázzunk rájuk!