Skip to main content
 

Ha azt mondjuk, sushi, kimonó, szumó, biztosak vagyunk benne, hogy mindenkinek Japán jut eszébe. Kétség sem férhet hozzá, hogy vannak olyanok is közöttünk, akiknek erről az országról a kintsugi (az arannyal javítás művészete, azaz a tökéletlenség filozófája), a csodálatos zen-kertek vagy olyan híres emberek, mint Akira Kurosawa (a modern japán filmkészítés egyik legnagyobb rendezője) vagy a világhírű divattervező, Issey Miyake neve ugrik be először. A rendkívül gazdag kultúrával és történelmi örökséggel rendelkező ország a hagyományokat a modernitással ötvözi. A japán életstílus egyik alapja pedig a természet és a technológia harmonikus együttélésére való törekvés. Nem csoda hát, hogy a városfejlesztéseket illetően a felkelő Nap országában évtizedekre előre terveznek. Sorozatunk első részében a főváros innovációit mutatjuk be.

Előre a jövőbe – itt vannak a japán okosvárosok 1. rész

A célok között a legfontosabb a városi életminőség javítása

Jóllehet a világ legnagyobb metropoliszában, Tokióban a lakosság száma évről-évre csökken, a több mint 37 millió lakosú óriásvárosban él az ország népességének 30 százaléka, és a népsűrűség olyan magas, hogy a legforgalmasabb reggeli és esti órákban (rush hours) a metrók és a helyi vonatok annyira túlterheltek, hogy az ingázókat a személyzetnek kell a kocsikba tuszkolnia.

2.4

Nem jobb a helyzet a gyalogos közlekedésben sem. A világ legforgalmasabb útkereszteződésében, a tokiói Shibuya negyedben ugyanis naponta több mint 2,4 millió ember kel át.

A célok között a legfontosabb a városi életminőség javítása

Ugyanakkor az emberek között erős a közösségi szellem és a tisztelet, és az egyéni lét értékelése is fontos szerepet játszik a társadalomban. Így többek között a tolakodásmentes sorbanállás, a csendben történő, másokat nem zavaró tömegközlekedés vagy az utcák, terek és aluljárók tisztántartására való, szemetelésmentes törekvés a mindennapok része. Egy jó okosváros azonban nemcsak figyel a városlakókra, hanem kapcsolatba is lép velük. Tokió 2050-ig terjedő tervei – fenti okok miatt is, érthetően – a fenntarthatóság (például a város szén-dioxid-semlegességének elérése), a technológiai innovációk és a városi életminőség javítására összpontosítanak, és mindezt teszik természetesen a közösségek és az ott lakók bevonásával.

A célok között a legfontosabb a városi életminőség javítása

A 2020-as Olimpia hagyatéka

Bár a 2020. évi tokiói olimpiai játékok a COVID-19 világjárvány miatt egy évvel később és más formában valósultak meg, a város célja az volt, hogy infrastruktúráját és technológiai megoldásait az eseményhez igazítsa. Az itt szerzett tapasztalatokat pedig a jövőbeli okosváros-fejlesztések előmozdítására használták fel.

Az olimpiai játékok legfőbb célja a környezeti hatások minimalizálása volt. A rendezvényhez kapcsolódó építkezéseknél például környezetbarát anyagokat használtak, és a zöld területek megőrzését is fontosnak tartották. A Tokiói Olimpiai Stadion például újrahasznosított anyagokból készült, és külön hangsúlyt fektettek a víz, az energia és a hulladék kezelésének fenntartható megoldásaira. Az olimpiai esemény során nagy mennyiségű adatot gyűjtöttek a közlekedésről, a logisztikai folyamatokról és a résztvevők mozgásáról.

A 2020-as Olimpia hagyatéka
300000
A NEC Corporation által fejlesztett arcfelismerő rendszert több mint 300 000 sportoló, hivatalos személy és önkéntes beléptetésére használták, amely gyorsította és biztonságosabbá tette a folyamatokat.

Az olimpiai helyszínek között önvezető járművek szállították a sportolókat és a szervezőket. Számos helyen robotokat telepítettek, amelyek segítettek az irányításban, az információszolgáltatásban, valamint az események biztonsági és logisztikai támogatásában. Az események virtuális megtekintéséhez használt VR- és AR-technológiák a korlátozások ellenére a nézők számára is lehetővé tették, hogy a világ bármely pontjáról interaktív módon követhessék az eseményeket.

A 2020-as Olimpia hagyatéka

Shibuya – a legforgalmasabb városrészből a legfigyelmesebb kerületig

Az Olimpiai Faluban telepített több ezer érzékelőből összegyűjtött hatalmas mennyiségű adatot felhasználták a legforgalmasabb kerület közlekedésének és biztonságának javításához. A Shibuya Smart City Project keretén belül a városnegyed legforgalmasabb kereszteződéseibe a levegőminőséget, a zajszintet és az időjárási körülményeket monitorozó környezeti szenzorok mellett forgalomfigyelő szenzorokat is telepítettek, amelyek valós idejű adatokat gyűjtenek az autók és a gyalogosok áramlásáról. Ezek az adatok segítenek optimalizálni a közlekedési lámpák működését és csökkenteni a torlódásokat. Az érzékelőkből származó adatokat arra is felhasználják, hogy egy applikáción keresztül valós idejű közlekedési információkat nyújtsanak a lakosoknak és a látogatóknak, például a forgalom sűrűségéről és a leggyorsabb útvonalakról.

Shibuya – a legforgalmasabb városrészből a legfigyelmesebb kerületig

Annak ellenére, hogy Japán közbiztonsága kiemelkedő a világon, a lakosok és az ide látogató turisták érdekében a közbiztonsági rendszer fejelsztésére is nagy gondot fordítottak. Fejlett biztonsági kamerákat telepítettek, amelyek mesterséges intelligenciával támogatott rendszereket használnak a gyanús tevékenységek azonosítására és a gyors reagálásra. Ezek mellett többfunkciós USB-töltőkkel, Wi-Fi kapcsolatokkal és vészhelyzeti gombokkal felszerelt okospadokat is elhelyeztek a kerület legnagyobb terein.

Shibuya – a legforgalmasabb városrészből a legfigyelmesebb kerületig

A helyi lakosok számára olyan okostelefonokon elérhető alkalmazásokat is kifejlesztettek, hogy valós időben értesítéseket kapjanak a kerület eseményeiről, vagy kapcsolatba lépjenek a helyi hatóságokkal például közműproblémák vagy balesetek bejelentése érdekében. A Shibuya good pass alkalmazáson keresztül pedig a helyiek ötleteket küldhetek a városvezetők részére, így közvetlenül is részt vehetnek a kerület fejlesztésében.

Iratkozz fel hírlevelünkre!