Harmadik epizódjához érkezett sorozatunk, amelynek segítségével megmutatjuk, hogy min, miért és hogyan dolgoznak kollégáink! Az elektromos mobilitásról és a kvantumérzékelőkről szóló epizódok után a harmadik részben az agy működésének mérésére használt elektroenkefalogram (EEG) technológiával ismerkedhetünk meg.
Hogy az eddig főként az orvostudományban hasznosított technológia hogyan segíthet a hétköznapi életben, azt hamarosan eláruljuk. Következzenek a sapkába és fülhallgatóba integrált szenzorok, illetve a segítségükkel észlelt fáradtságérzékelés.
Mi is az EEG?
Az elektroenkefalográfia (EEG) az agy működésének vizsgálatára kifejlesztett eljárás, amelynek során az idegsejtek elektromos aktivitását mérik valós időben. Az EEG-vel elvezethető jel az elektroenkefalogram, amely egy komplex, több komponensű periodikus görbeként írható le.
Olyan érzésünk lehet, mintha a jövőbe csöppennénk, amikor Lijuan (Bella) Xia, a Bosch Corporate Research munkatársa elmeséli, milyen fejlesztéseken dolgozik épp. Vállalatunk célja egy olyan technológia piacra dobása, amely bárki számára elérhető és a hétköznapokban is hasznosítható, miközben minden eddiginél jelentősebb segítséget nyújthat különféle munkakörökben. Mit tud egy EEG-sapka, sisak, pánt, vagy éppen fülhallgató? Figyelj, mutatjuk!
Vissza a jövőből
Ezek a ma még futurisztikus eszközök az agy működését vizsgálják. Az EEG-technológia az agy hullámainak ellenőrzésével képes érzékelni a fáradtságot és viselőjüknek pihenőt ajánl, például vezetés vagy veszélyes munkavégzés közben. Bár maga az EEG nem új találmány, a Bosch által fejlesztett sapkák, sisakok és fülhallgatók a jelenlegi módszereknél sokkal pontosabban képesek érzékelni a mérési adatok alapján a fáradtságot vagy a koncentráció csökkenését. Ezért időben tudják figyelmeztetni az eszköz viselőjét, hogy ideje pihenőt tartani. Persze emellett más funkciókra is használhatóak, az okosórákhoz hasonlóan képesek a lépésszám vagy a pulzus mérésére is.
Életmentő fülhallgatók
Az intelligens eszközök a jólét, az egészség és a biztonság területén is nagy lehetőségeket rejtenek magukban. A Bosch Research által fejlesztett integrált elektroenkefalogrammal (EEG) ellátott biztonsági sisak időben és nagyon pontosan érzékeli, ha viselője fáradt, és azt is, hogy mekkora a kockázat mértéke. Ez például járművezetés vagy veszélyes munka végzése közben – mondjuk egy építkezéseken – lehet különösen fontos.
Ha ugyanis valaki hosszú időn keresztül intenzíven dolgozik, szellemileg is kimerülhet, ami a hatékonyság és a figyelem csökkenéséhez és így biztonsági kockázatokhoz vezet. A cégünk által fejlesztett védősisak, illetve az ugyanilyen funkciókra, de más élethelyzetekre és munkakörökre tervezett fülhallgató, sapka és fejpánt viszont képes érzékelni a nagy magasságban dolgozó, vagy éppen a kormány mögött ülő emberek fáradtságát, és időben figyelmeztetni őket.
Mindig a megfelelő pillanatban jelez
Mivel az elektroenkefalogram közvetlenül az emberi agy jeleit vizsgálja, azonnal érzékeli a fáradtság növekvő szintjét. A Bosch Research az EEG-jelek alapján egy független ökoszisztémát fejleszt a fáradtságérzékeléshez, amely hordozható, kis teljesítményű jelgyűjtő eszközöket és nagy pontosságú fáradtságérzékelő algoritmusokat tartalmaz. A jelgyűjtő összesíti a felhasználók homlokán lévő egycsatornás EEG-jeleket, meghatározza a fáradtság szintjét, és ezt az információt Bluetooth-technológia segítségével továbbítja a mobil terminálra. A fáradtságérzékelő algoritmusokat fejlett mesterséges intelligencia (MI) alapján optimalizálták – mondja Bella.
Egy kis EEG történet
Először Gustav Fritsch és Eduard Hitzig német természettudósok végeztek még 1870-ben olyan kísérletet kutyákkal, amelynek során az állatok agykérgét stimulálva mozgást indukáltak. Nem sokkal később Richard Caton brit fiziológus elektromos aktivitást vezetett el majmok és nyulak agyából, és kimutatta, hogy az ingerlés hatására az idegsejtek elektromos aktivitása megváltozott.
Az első, embereken használható EEG készüléket 1929-ben Hans Berger osztrák pszichiáter készítette el. A berendezés segítségével arra kereste a választ, hogy a különböző pszichológiai és fiziológiai állapotok között milyen kapcsolat áll fenn. Az EEG rutinszerű használata ezt követően terjedt el – írja a Wikipédia.
Kórházból az utcára
Az orvosok tehát már évtizedek óta használnak EEG-készülékeket, többek között az epilepszia kezeléséhez, de a kómában fekvő betegek esetében is jól hasznosíthatóak a mérési adatok. A Bosch legújabb kutatásai alapján azonban jóval szélesebb körben, a hétköznapok során is alkalmazhatóvá válik az eddig csak az orvostudományban használt technológia. Ezen dolgozik Bella a Bosch Research csapatának tagjaként.