Öt epizódból álló videósorozatunk második részben, azzal ismerkedhetünk meg, hogy a kvantumtechnológiát hogyan lehet haszonsítani a hétköznapi életben. A navigációs rendszerek új szintre emelésétől, a szívritmus pontosabb szabályozásáig vezet az út, miközben sok más területet is érintünk.
Ma még leginkább a sci-fi regények és filmek kellékei a kvantumszenzorok, annyira futurisztikusnak tűnhetnek ezek az eszközök. A kvantumtechnológiában ugyan hatalmas lehetőségek rejlenek, de kétségtelen, hogy ezek nagy része még távoli álom a hétköznapok vonatkozásában. Ugyanakkor a Bosch már tíz éve végez kutatásokat ezen a területen, így vállalatunk hamarosan az első konkrét alkalmazások fejlesztésébe kezd, szoros együttműködésben ügyfeleinkkel. Az első kézzelfogható eredmények az egészségügyben és az autóiparban jelennek majd meg.
Mire jó ez az egész?
Sorozatunk második részében Riccardo Cipolletti, a Bosch Quantum Sensing fizikusa és termékmenedzsere segítségével kaphatunk képet arról, hogy a témával kapcsolatos kutatások milyen mértékben változtathatják meg az életünket. Riccardo elmeséli azt is, hogy hol tartanak a kvantumérzékelőkkel kapcsolatos kutatások és pontosan mire is lehet használni ezt a technológiát. Kitér arra is, hogyan lehet mérni a mágneses mezők apró változásait, a jelenlegi eljárásoknál ezerszer precízebben.
Életet menthetnek
A Bosch kvantumérzékelői tehát forradalmasíthatnak különböző területeket, biztonságosabbá és kényelmesebbé tehetik a mindennapi életet. Nagy lehetőség rejlik például az eszközök alkalmazásában az egészségügy területén. Egy mágneses szenzorral az agy hullámait is tanulmányozhatjuk, így még jobban megérthetjük annak működését. A technológia jövőbeli felhasználásának másik példája a mesterséges végtagok szabályozásához kapcsolódik, az idegi impulzusokat rögzítő és feldolgozó érzékelők segítségével.
De ezzel még koránt sincs vége a felhasználási lehetőségeknek. A szív természetes mágneses terének mérésével a kvantumszenzorok sokkal több adatot tudnak szolgáltatni, mint a mai elektrokardiográfia (EKG). Ez pedig egyrészt a vizsgálatok elvégzését és a diagnózisok felállítását gyorsítja, másrészt az otthoni felügyeletet is egyszerűbbé és pontosabbá teszi. Így többek között a pitvarfibrilláció – ami a sztrók, a szívelégtelenség és a demencia egyik oka lehet – időben felismerhetővé válhat. A Bosch által fejlesztett kvantumszenzorok segítségével a rendellenességek korai felismerése is lehetővé válik, megelőzhetjük a szívelégtelenségek, vagy az agyi érkatasztrófa következményeit. Nem túlzás kijelenteni, hogy kutatásaink életeket menthetnek a jövőben.
A pontosság új dimenziója
Az orvostechnológia mellett a kvantumszenzorok a közlekedésben, többek között az autóiparban is jól alkalmazhatóak. Az egyik terület, ahol ez jelentős előrelépést hozhat, az a navigáció. Amíg a globális helymeghatározó rendszer (GPS) érzékeny az interferenciára, addig a kvantumszenzorok ellenállnak a külső hatásoknak, mivel a Föld állandó mágneses terének mérése a működésük alapja. Ez rendkívül pontos navigációt tesz lehetővé gyakorlatilag minden közlekedési eszközön. Nemcsak az autókban, de a repülőgépekben és vízi járművekben is hatékonyan működhet, sőt akár egy épületen belül is.
A hétköznapokban is hasznos
A kvantumtechnológia ráadásul az élet olyan mindennapi területén is segíthet, mint például az elektromos járművekben akkumulátorainak állapotfelmérése, vagy töltöttségi szintjük ellenőrzése. Ezek a szenzorok ugyanis az elektromos áram mágneses mezőjének pontos mérésére, így az akkumulátor töltöttségi szintjének meghatározására is használhatók. Ezzel pedig a jelenleginél sokkal pontosabban meg lehet majd határozni akár azt is, hogy milyen távolságot tehetünk meg az adott járművel.