A tél sokak számára nem az önfeledt korcsolyázást, forralt borozást és a nagy pelyhekben hulló hó csodálását jelenti, hanem a latyakban gázolást, a végtelen hólapátolást, a jeges útburkolatokat és a megbénult közlekedést. Az útburkolat hőmérsékletét mérő szenzorok, az összekapcsolt hókotrók, az okosparkolók és a hófigyelő drónok épp ezekre a kihívásokra kínálnak megoldást. Következzenek a biztonságos, téli utakért felelős okoseszközök.
Útburkolati szenzorokkal a jeges utak ellen
A sofőrök réme a jeges utakkal, a latyakkal és a kiszámíthatatlan útviszonyokkal járó téli időjárás. Amerikai statisztikák szerint négyből egy baleset havas vagy jeges úton történik. Az autósok segítésére alkották meg a mérnökök az útburkolatok hőmérsékletét előre jelző szenzorokat, amelyekkel pontosan lehet tudni, hol okozhat problémát egy-egy eljegesedő útszakasz.
Az összekapcsolt eszközök valós időben továbbíthatják a központba, hány centiméternyi hó esett, milyen gyors az utak jegesedése és mekkora az útburkolat hőmérséklete. Ezek alapján az önkormányzatok és az utak járhatóságáért felelős hatóságok már előre felkészülhetnek a zord időjárásra: jöhet az utak sózása és karbantartása.
Az összekapcsolt hókotrók az utak szuperhősei
A hókotrók nem csupán a kisfiúk kedvenc járgányai, hanem téli időben egyenesen az utak hősei. Ha pedig olyan összekapcsolható eszközökkel szerelik fel őket, mint az útburkolat hőmérsékletét mérő szenzorok, a GPS vagy a kamerák, egyenesen szuperhősökké válhatnak: ugyanis valós időben adhatnak információt az utak hómentesítésének folyamatáról és az útviszonyokról.
Chicagóban például már több mint egy évtizede használják az összekapcsolt eszközök technológiáját azért, hogy hókotróik hatékonyabban vehessék fel a küzdelmet a hómennyiséggel. A város önkormányzata egyrészt a biztonsági kamerákat, másrészt a hókotrók saját szenzorait használja arra, hogy folyamatos visszajelzés érkezzen az utak állapotáról. A város lakóinak egy olyan online térképet is készítettek, amely valós időben jelzi az utak állapotát, míg a hókotrók egymás között is hatékonyan képesek koordinálni, ki milyen útvonalon haladjon.
Hófigyelés műholdakkal és drónokkal
Forrás: https://houseofswitzerland.org
Vannak olyan térségek, ahol művészi szintre emelték a hófigyelést és a lavinaveszély előrejelzését. Természetesen ez a hely a svájci és osztrák Alpok, ahol a síparadicsomok és a hegyekben megbúvó falvak és települések miatt elengedhetetlen, hogy pontosan lássák előre, mikor hozhat halálos veszélyt a lezúduló hótömeg. Ehhez annyira értenek a svájciak és az osztrákok, hogy kezdeményezésükre 2019-ben az UNESCO felvette a lavinaveszély kezelését a világörökség listájára. Hogy mit takar ez a különleges módszer?
Például Wallis kanton (Svájc) magas hegyei között fekszik egy betonbunker, amelynek ablakai mögött kis kamerákat és radarberendezéseket helyeztek el, amelyek a hegy túlsó oldalát pásztázzák. Ha egy lavina 160 kilométer per órás sebességgel elkezd száguldani a bunker felé, annak alagsorában a tudósok webkamerán keresztül figyelhetik a hótömeget. Ennek segítségével jobban megérthetik a lavinákat és optimalizálhatják a lavina elleni óvintézkedéseket.
A lavinák ellen használnak például védőfalakat, a lavinaveszélyre figyelmeztető különféle térképeket, de van, amikor mesterségesen indítanak el lavinákat, hogy kontrollált körülmények között tombolhassa ki magát a természet. És persze ott vannak a műholdak és a drónok, amelyek nem csupán a lavinák tanulmányozására szolgálhatnak a kutatóknak, hanem nagyon hasznosak lehetnek az életmentésben is.