Vajon kinek jutott eszébe először az őrültnek tűnő ötlet, hogy lábára léceket erősítve száguldjon le egy havas lejtőn? A síelés születésének eredete mára homályba vész. A téli sportok evolúciója mindenesetre az ősidőkben indult, és ma már az űrtechnológiánál tart.
A síelés kialakulásával kapcsolatban csak tapogatózni tudunk, azonban az első felfedezett barlang- és sziklarajzok, illetve mocsarakban meglelt, fából eszkábált sílécek maradványai alapján nagyjából 4000 évesre becsülik az első síléc megjelenését. A síelés és a szánkózás elsősorban a világ leghidegebb tájain volt bevált közlekedési módszer, majd később az élet fontos részévé vált Norvégiában, Finnországban és Svédországban. Az évek előrehaladtával ezek a téli aktív tevékenységek szabadidősporttá fejlődtek, amelyek a kulturális identitás meghatározó részét képezik.
A modern síelés az 1850-es évektől bontakozott ki, úttörője a norvég származású Sondre Norheim síugró és síelő. Neki köszönhetően jelentek meg az első ívelt oldalú sílécek. Magyarországon a 19. században jelent meg a sízés, ezekkel hódították meg a magas hegyvidékeket. 1908-ban már megalakították a Magyar Sí Klubot, 1909-ben pedig a Normafánál síugró versenyt rendeztek.
Az okossíléc a pályát is figyeli
A sportág terjedésével párhuzamosan a felszerelések is együtt fejlődtek. Az első kezdetleges eszközök óta nagy utat jártak be, és mára szó szerint űrtechnológiát használnak a sportszerekhez.
Az okossílécek például a túl nagy sebességet vagy a kihívást jelentő terepeken való siklást úgy segítik jobban koordinálni, hogy egy beépített rezgés funkció segítségével gyorsuláskor a lécek rázkódni kezdenek. Ezzel csökkentik a hóval való érintkezést, ezáltal lelassítják a síelőt, és segítik a stabilitás és irányítás helyrebillentését. Az intelligens sílécek kétféle szenzorral rendelkeznek, egy hőmérséklet- és egy nyomásérzékelővel, amelyek adatokat gyűjtenek a lécek érintkezési felületéről. A rendszer a terep rezgését átalakítja, amelynek segítségével a kellemetlen mozgások eloszlathatók. Okostelefonunkkal szinkronizálva, egy applikáción keresztül a síelési útvonalról gyűjtött információk elmenthetők és megoszthatók más síelők számára is.
Térképre rajzolt deszkázás
Ha létezik intelligens síléc, léteznie kell okossnowboardnak is. Az egyik intelligens deszka különlegessége, hogy a kötésrészbe három különböző érzékelőt építettek, amelyek a tömeget, a hajlítást és a gyorsulást mérik. Bluetooth kapcsolaton keresztül a szenzorok által összegyűjtött információkat továbbítja a telefonunkra és egy applikáció segítségével kielemezhetjük azokat. Az alkalmazáshoz rendelt GPS-funkció által pedig a pálya útvonalát is nyomon követhetjük.
Emellett nagy pontossággal képes információt szolgáltatni a felhasználónak a becsült sebességről és a gyorsulásról, a meredekebb lejtőkről és emelkedőkről. Az adatok ebben az esetben is tárolhatók és megoszthatók. Ezeken felül néhány intelligens snowboard sarok- és lábujj részében nagy fényerejű LED-ek kaptak helyet, amelyek egyfajta terhelési szintérzékelő funkciót is ellátnak. Kettő az egyben: a látványos, villogó fényekkel biztosan nagy feltűnést keltünk a lejtőkön.
Szórakoztató védelem: az okossisak
A téli sportok, különösen síelés és snowboardozás közben a megfelelő biztonságról sem szabad megfeledkezni. Az okossisak egyszerre szórakoztat és véd. Vezeték nélküli, Bluetooth kapcsolaton keresztül csatlakoztatható az okostelefonunkhoz, így hívásokat fogadhatunk és kezdeményezhetünk akár a hegyoldalon is. Sztereó hangszórókkal és zajcsökkentő mikrofonnal rendelkezik, siklás közben akár zenét is hallgathatunk vagy követhetjük a navigációs utasításokat.
Egyik legjelentősebb újítása a felszerelésnek a beépített ütésérzékelő, amely baleset esetén vészjelzést küld a rögzített kapcsolattartónak a sportoló aktuális helyéről, ami különösen nagy segítség lehet abban az esetben, ha a felhasználó eszméletét veszti. Ha szeretnénk megörökíteni a látványt, a beépített akciókamera rögzíti az útvonalat, amelyet a csúszáskor mért adatokkal az applikációban össze is lehet vetni és kielemezni.
Az okosóra a gyerekre is vigyáz
Az okosórák a téli sportok szerelmeseinek is népszerű kiegészítői. Nemcsak a fizikai aktivitást követik, de egyúttal kalóriát számlálnak, mérik a megtett távolságot, beépített GPS alkalmazással rendelkeznek és hozzáférést biztosítanak a térképekhez. Egyes okosórák esetében személyre szabott edzéstervek és légzőgyakorlatok is beprogramozhatók, valamint rendelkeznek olyan funkcióval, amely a kiadós sportolás utáni regenerálódást követi nyomon, alvásfigyelő applikációval megtámogatva.
Már a legkisebbekre is gondoltak a tervezők, a gyermekeknek szánt okosórák előnye a beépített GPS-meghatározó, a segélyhívó gomb és a kamerás videóhívás lehetősége. Ez nagyobb biztonságérzetet nyújthat a szülőknek, különösen a téli szünidő alatti sítáborozó diákok esetében. Egyes okosórák rendelkeznek egy úgynevezett GEO-kerítéssel, amellyel a szülő kijelölhet a hegyen egy biztonságosnak vélt zónát. Ha a gyermeke letér erről a kijelölt területről, azonnali vészjelzést kap a telefonjára.